Cestování > Peru a Bolívie > Rady a doporučení

Rady a doporučení - Peru a Bolívie

Kdy a jak jet

Na cestování se doporučuje zima (konkrétně duben-listopad) tj.léto na naší polokouli, protože se jedná o období suchu. Teplotní rozdíly mezi létem a zimou nejsou velké, jelikož země leží blízko u rovníku. Stejně tak se nemění moc délka dne - světlo je od šesti do šesti, v Bolívii od sedmi do sedmi.
V červenci a srpnu cestuje po zemi nejvíce lidí, pro trekování se doporučuje září.

Ceny letenek se pohybují kolem dvaceti tisíc a výš, vyplatí se je kupovat dostatečně dopředu. Přímé spojeni z Prahy do Limy není, jako nejvýhodnější se nám zdála brazilská společnost TAM, která léta přes Sao Paolo do Madridu, Londýna a Mnichova.

S Peru i Bolívií máme bezvízový styk na 90 dní - stejně jako s ostatními zeměmi Jižní Ameriky.

Jazyk

Stále platí, že je třeba mít alespoň základní znalosti španělštiny. S anličtinou uspějete v něktrých hotelech a cestovkách i u některých snaživých prodejců, ale pro levnější služby a lepší smlouvání je španělštiny potřeba, o komunikaci s obyčejnými lidmi nemluvě. V některých odlehlejších oblastech se domluvíte jen kečuánsky.

Cestování po Peru a Bolívii

Nejrozumnější a levný dopravní prostředek se jeví autobus. Železniční síť je řidká, vlaky dražší a pomalejší. Letecké spojení lze využít mezi většími městy nebo turističtějšími místy. Připravte se na to, že pro každou cestu budete vyplňovat někam jméno, příjmení, čislo pasu a případně další informace. Někde si dokonce nahrávají nastupující cestující na videokameru.
Autobusové nádraži se řekne terminal terreste a jedná se buď o nádraži jak jej známe od nás nebo o několik ulic s agenturami, od kterých autobusy přímo z ulice odjíždění. U toho prvního typu je většinou potřeba kromě jízdenky ještě koupit vstupenku na nástupiště.
Od přepravovaných zavazadel byste měli dostat lístek, ale někde se jen prostě hodí na střechu.
Ve městech a na kratší vzdálenosti použijete většinou kolektiva nebo taxíky, které nejsou drahé. Kolektiva většinou jezdí po svých trasách, které mají napsané na předím skle a kromě řidiče jede ještě člověk, který se stará o shánění cestujících a vybírání peněz.
Doprava na silnicích ve městech je poměrně hustá, kdo se kam procpe, ten jede.


Bezpečnost

Dávat si pozor na své věci budete muset skoro pořád, kapesní krádeže jsou totiž nejčastějším problémem a peruánci jsou v tomto skutečně šikovní, jak jsme se sami v Punu přesvědčili.
Klasicky se doporučuje rozdělit si peníze na 2-3 místa, nosit je v tělové ledvince nebo pásku na těle, zbytečně na sebe neupozorňovat (to, že jste gringo ale nezamaskujete), nenechávat batoh a věci volně odložené (ani třeba pod stolem u kterého sedíte).
Proti kapesní krádeži zabezpečuji zavazadla tímto osobním alarmem: Mini Electronic Personal Security Anti-theft Alarm Silver Black

Léky, očkování, antimalarika

Nejčastější problémy bývají střevní, proto se doporučuje pít jen balenou vodu a dávat pozor na to, co jíte. Jelikož velká část země leží ve velkých nadmořských výškách, je třeba se postupně aklimatizovat, aby se neprojevila tzv. horská nebo výšková nemoc.
Očkování se doporučuje proti žloutence, břišnímu tyfu a pokud chcete cestovat mezi více zeměmi nebo se chystáte někam hlouběji do džungle, tak i proti žluté zimnici. Na hranicích toto očkování po nás ale nikdo nechtěl.
Antimalarika mi na očkovací stanici doporučovali i na oblast Nazky a pak samozřejmě do džungle. U Nazky jsme jak jsem předpokládal neviděli jediného komára a v Rurrenabaque v Bolívii mi místní tvrdili, že malárie se tam nevyskytuje. Takže antimalarika bych s sebou rozhodně bral pokud se chystáte do džungle v amazonské pánvi, ale zkusil bych nejlépe z místních zdrojů ověřit jestli je užívat jako profylaxi nebo je mít jen pohotovostně.

Ceny, peníze, smlouvání

Peru i Bolívie jsou levné a smlouvat se dá skoro všude. Jelikož většinou netušíte jaké jsou běžné ceny, je dobré se ptát na ně místních, řidičů, taxikářů...
Párkrát se nám zadařilo usmlouvat i pevnou cenu autobusu jen dotazem zda nám dají slevu pro skupinu (čtyř lidí).
Platit se dá místní měnou (soly, boliviany), ale dost často i dolary. Placení v dolarech za zájezd, ubytování kupodivu občas vycházelo o malinko lépe než je nejprve vyměnit na místní měnu, ale může to být aktuální cenou kurzu a zaokrouhlením.
Eura lze měnit stejně bezproblémově jako dolary, ale nelze jimi většinou platit přímo.
Platební kartu akceptují jen někde a platba může být zatížena 7% přirážkou.

Jídlo, nakupování

Nejlevněji se najíte v místních restaracích, když si dáte menu (polévka a jidlo) což vycházelo na 20-40 Kč, turistické menu více. Levná snídaně, která může být součástí ubytování je většinou pečivo s marmeládou, můžete si dát často i  vejce nebo omeletu a nebuďte překvapeni pokud vám na snídaní nabídnou jídlo, které byste čekali spíš na oběd. Jako přílohu k jídlu budete standardně dostávat rýži a peruánské hranolky dohromady.
Vodu je třeba kupovat balenou za 2-3 soly dostanete 2,5litru. Vynikající jsou jejich džusy. Kromě kávy a čaje je téměř všude možnost si dát nečaj maté - heřmánkový, anýzový a z koky.
Sortiment potravin na tržišti je malý, v supermarketu může být větší, ale ten čekejte spíš jen ve větších městech. Ovoce je všude dost, určitě natrefíte i na takové, o kterém jste ještě neslyšeli.

Ubytování

Záleží na vaši cenové kategorii. My jsme se ubytovávali v průměru za asi 100Kč v různých hostelech. Ve většině případů se jednalo sice o hostel, ale dostali jsme dvou nebo čtyřlůžkový pokoj, jen asi 2x jsme měli společný.
Pokud se nechystáte do hor, stan nemá cenu s sebou asi ani vozit.
Sehnat nějaké ubytování i večer nebyl nikdy problém.

Internet, telefonování

Internet je snadno dostupný a levný, ale často pomalý. Může být v ceně ubytování, ale pak počítejte jen s jedním nebo málo počítači na hotel/hostel.

Telefonovat se dá snadno z ulice - z automatů, od různých prodejců a hovoren (locutorio)

Roaming vám bude fungovat pokud váš telefon podpruje frekvenci 1900 Mhz. Pokrytí je dostačující. Za 20 solů lze koupit sim kartu místního operátora s malým kreditem, ceny hovorů z mobilu jsou do 0,50 sol / minuta, sms přibližně 0,10 sol nebo 0,30 sol do zahraničí. Dobíjet lze nejméně 3 soly, pro volání do zahraničí je třeba mít o něco větší kredit. Operátor Movistar (Telefónica) má pokrytí jen ve městech, Claro je na tom mnohem lépe.
Pro zjištění kreditu u Movistaru je třeba poslat sms s textem s na číslo 600.

Obecné rady a doporučení pro cestování, zajímavé stránky

Průvodci



[Error loading the WebPart 'lightbox' of type 'lightbox']