Stereofoto
Co je to stereofotografie?
Klasická fotografie dokáže zachytit docela věrně jakýkoliv snímek. Má však ale své nedostatky a jedním z nich je to, že snímek "je placatý". Přitom v realitě umíme vnímat prostor a jeho hloubku. K tomu potřebujeme oči a mozek. Oči jako čidla a mozek, který obraz "vyhodnotí". Na základě zkušeností rozpoznává známé věci a také ví, že objekty, které jsou v popředí jsou větší než ty, co jsou v pozadí.
O hloubce nás ale informuje především na základě toho, že obraz z obou očí se malinko liší. Každé oko pozoruje scénu z jiného místa, a proto jsou objekty v popředí posunuty - jako by kousek vedle (Zkuste malý pokus - dát si pár centimetrů před oči prst a podívat se do dálky, zřejmě uvidíte prsty dva). Čím blíže objekt je, tím větší posun v obrazech nastává, objekty v nekonečnu jsou naopak na stejném místě. Na tomto jevu je stereofotografie založena.
Snímek se skládá z fotografií dvou - pro každé oko je vyfocen jeden (z různých míst). V prohlížečce nebo jinou technikou se docílí toho, že každé oko se dívá na svou fotografii a mozek z rozdílných obrazů vytvoří opět iluzi hloubky. Snímky jsou plastické a reálnější.
Jak lze sterefografii pořídit?
Existuje pět možností:
-
Stereofotoaparát - speciální typ fotoaparátu, který má dva objektivy se synchronizovanou závěrkou. Nejdokonalejší způsob, který umožní zachytit i dynamické snímky.
Známá je například Stereo Mikroma od Meopty a kotoučky se sterefotkama. V současné době existuje jen jediný komerčně vyráběný stereofotoaparát Fuji FinePix REAL 3D W3. Je vhodný pro běžné použití, profesionální fotky s ním bohužel neuděláte.
-
Stereopředsádka - pro některé objektivy lze zakoupit speciální typ předsádky, která svádí světlo z dvou otvorů do jednoho objektivu. Blíží se tím stereofotoaparátu. Problém nastává pokud ostříte přes střed objektivu, protože tam se nyní prolínají dva snímky.
Pro digitální zrcadlovky (full frame i DSLR) vyrábí Loreo stereoobjektiv. Lze jej koupit buď u Tridatu nebo přímo od výrobce z Hong Kongu.
-
Dva stejné fotoaparáty, které se umístí vedle sebe. Pokud by se podařilo nějak sesynchronizovat závěrky, pak by se daly pořizovat dynamické snímky, ale jinak lze jen vyfotit jedním fotoaparátem a hned na to druhým. Scéna se mezitím nesmí změnit.
-
Speciální stativ - který má dvě pozice. Nejprve umístíme fotoaparát na jednu, vyfotíme, přemístíme na druhou a vyfotíme druhý snímek. Takto lze pořizovat opět jen statické snímky
-
Z ruky - k pořízení statické stereofotky dokonce nepotřebujeme kromě fotoaparátu vůbec nic, jen zkušenosti. Vyfotíme první snímek, a pak ho malinko posuneme zhruba o vzdálenost očí a vyfotíme druhý snímek. Takovéto stereozáběry jsou samozřejmě nejméně kvalitní, protože i přes zkušenosti se můžeme dopustit několika chyb:
Neodhadneme správně vzdálenost, o kterou se máme posunout - pokud bude příliš malá, obraz bude moc placatý, pokud naopak moc velká, snímek bude mít v lepším případě nepřirozeně velkou hloubu, v horším případě jej neuvidíme pohodlně v celé hloubce, ale bude možno "zaostřit" jen na část
Neudržíme osu - osy snímků by měly být rovnoběžné - tj. pozadí v nekonečnu by se nemělo změnit.
Vertikální posun nebo rotace - fotoaparát přesuneme nejen vodorovně, ale omylem i trochu vertikálně, popřípadě snímek trochu pootočíme - tato chyba vadí nejméně, protože ji lze napravit v grafické editoru jen za cenu zmenšení plochy snímku
Nestejnoměrné nasvícení - měníme pozici, proto pozor na nasvícení a odlesky na objektech, na stejnou expozici atd...
Více se dozvíte na stránkách www.stereofotky.cz, kde naleznete i velkou fotogalerii.