Cestování > Indie > Pelling

Pelling

1.10.2010
Vstáváme o půl sedmé, abychom si sbalili jen věci na třídenní trek v Sikkimu a zbytek necháváme v hotelu po složité domluvě. No snad tu batohy budou, až se vrátíme...

O půl osmé už jsme na stanovišti jeepů, ale první nakonec jede až v devět, takže jsme měli špatné informace. Kupujeme jízdenku za 60 rupií do Ghezingu, tam přestupujeme na džíp do Pellingu za 25. Cesta z Darjeelingu nás takto vyšla pod 200 rupií, zatímco za privátní jeep přímo z Darjeelingu chtěli 3000 rupií. Vystupujeme přímo proti LP doporučovanému hotelu Garuda. Jdeme se tam ubytovat (250 rupií) a najíst. Mají tu i knihovnu, ze které si hosté mohou půjčit zdarma knihy nebo si nějakou koupit či vyměnit. Pří výměně ale musíte dát dvě vaše knihy za jednu, kterou si vyberete. Taky mají internet, ale zrovna nefunguje... Ale z jídelního lístku je radost vybírat - indické, tibetské, nepálské nebo čínské jídlo. Chci si dát nějakou sikkimskou specialitu, na kterou upozorňuje LP, ale kapradiny ani kopřivovou polévku nemají, takže nakonec vyhrává momo - smažené taštičky plněné kuřecí směsí. Moc dobré.

Dnes máme v plánu navštívit dva kláštery, první chceme vidět známý Pemayangste. Jdeme asi 2 km zpět po silnici do kopce a pak už je před námi - tedy na vrcholu toho kopce, který je prudší a prudší. Návštěva ale stojí za to. Vstupné je  20 rupií, studenti zdarma, ale Simča překvapivě slevu nevyužívá. Máme možnost se podívat i dovnitř kláštera. Nejprve ale vcházíme do malé budovy, ve které je obrovský modlitební mlýnek a pořádně ho roztáčíme, aby cinkal co nejrychleji. Vracíme se do Pellingu a v turistické kanceláři se informujeme na náš zamýšlený Monastic trek. Pán se trochu diví, že zítra chceme dojít k jezeru a pak ještě do Yaksumu, ale prý je to v zásadě možné,  když půjdeme rychle. Dostáváme i ručně nakreslenou mapku, kde je dole šibalská poznámka "map not in scale". Taky se ptáme, kde je tu směnárna, protože by nám peníze nemusely vystačit a dostává se nám odpovědi, že v Pellingu směnárna není, ale je tu bankomat. Nakonec nás směruje někam na nějakou cestovku,  že tam nám vymění.

Jdeme na druhý klášter - Sangachoeling - jak jinak než do kopce... Je tu hezký výhled a na protějším kopci svítí sluncem ozářený Pemayangste. Chvíli si i povídáme s mníchy odkud jsme, jak se nám tu líbí a tak...

Vracíme se do Pellingu a v cestovce zjišťujeme, že peníze by nám sice vyměnili, ale za nevýhodný kurz, takže nakonec při čekání na večeři vyrážím do bankomatu, který je kousek od našeho hotelu. Vybrat nebylo tak jednoduché, na vstup k bankomatu jsem ještě přišel (bylo nutné strčit platební kartu do štěrbiny vedle dveří), ale s výběrem bojuji a nepomáhá mi ani zavolání jednoho Inda. Když to vzdávám, objevuje se člověk, který mi ukazuje, že je třeba kartu do bankomatu zasunout a ihned vyjmout. Pokud ji tam necháte jako u nás, bankomat se s vámi nebaví. Hm, zajímavé.

Při večeři si Simča vzpomněla na tombu - sikkimské "pivo", tak se ptáme vedoucího Krishny, kde ho můžeme dostat. A on, že nemusíme nikam chodit, že to zařídí. Souhlasíme a po nějaké době nám přináši tombu v plechové nádobě s tyčínkou a radostně nám vypráví, jak je to dobré a tak. Jedná se o zkvašené proso, které se zalije horkou vodou. S úsměvem si to fotíme a pak nás úsměv přechází - chutná to jak zkvašené  zelí nebo tak něco. Statečně jsem vypil asi deci a pak jsme to vzdali a raději se ani neptali co to stojí, připsali nám to na účet.