Cestování > Srí Lanka > Rady a doporučení

Rady a doporučení - Srí Lanka

Kdy a jak jet

Na jihozápadním pobřeží je sezóna (suché období) od listopadu do dubna, na východním je tomu naopak. Ostrov leží u rovníku, teploty jsou tu tedy téměř pořád stejné. Je možné sem tedy jet v kteroukoliv roční dobu.

Jazyk

Hlavním jazykem je singálština, tamilština se používá hlavně na severu. Jakožto v bývalé anglické kolonii se tu domluvíte celkem bez problémů anglicky

Cestování po Srí Lance

Busy a vlaky jsou pomalé a často nacpané, ale velice levné. Na kratší vzdálenosti použijete všudypřítomné trojkolky (tuktuk), případně taxi - což často bývá auto pro 8 lidí. Tuktuk má místa tři.
Ve vlacích a busech se smlouvat nedá, u tuktuku a taxi ano. Cena tuktuku by neměla překročit 100 LKR / km. Při vyšším počtu km se snižuje. Za celodenní tuktuk po okolí jsme platili kolem 2000 LKR.

Léky, očkování, antimalarika

Srí Lanka leží v malarickém pásmu, ale na letišti tvrdili, že je bez malárie...
Riziko malárie je každopádně malé, větší je u horečky dengue. Moskytiéry jsou na každém ubytování, jen je potřeba u levnějších dávat pozor aby nebyly děravé. Používání repelentu je samozřejmost.

Ceny, peníze, smlouvání

Peníze vyměníte v bankách, na dveřích mají nalepenou ceduli 'Authorized money changer'. Kurzy se moc neliší, dobrý kurz je i na letišti. Smlouvat se dalo u ubytování, tuktuku a taxi, v obchodech a především u zboží pro turisty. Neměl jsem pocit, že by příliš nadsazovali ceny pro nás cizince, takže jsme to s tím smlouváním většinou až tak nepřeháněli.

Jídlo, pití

Srí lanské jídlo je Rice and curry - rýže a zelenina (většinou pět misek) v kari. Často se podává k jídlu papadam a po jídle banán. Mezi další častá jídla patří Byriani a Kothu roti což je nasekaná placka. Vše pálivé. Maso (kuře, ryba...) u rice and curry většinou za moc nestojí. O steaku ani nemluvě...
Na snídani se jí hoppers (sladké placky ve tvaru klouboučku třeba s marmeládou) nebo string hoppers - podobného tvaru ale z rýžových nudlí s kari.
Na ulici koupíte samosu (zeleninový trojúhelníkový šáteček - samozřejmě pálivý) nebo všelijaké placky.
U moře si samozřejmě můžete pochutnat na všech plodech moře, rybách...

Výborné je ovoce - ananas, papája, kokosový ořech na osvěžení skoro na každém rohu. Pokud vás zajímá méně známé exotické ovoce, tak můžete ochutnat wood apple, červené banány, které se chutí moc neliší. Chlebovník (jackfruit) je určený k vaření.

Na pití si můžete dát výborné džusy (pokud vám je nenaředí), kokos na ulici nebo lassi - indický jogurtový nápoj a samozřejmě čaj
S alkoholem je to horší, ten seženete jen ve specializovaných prodejnách. Pivo stojí kolem 250 LKR, dobrá značka je Lion. Národní pálenka se jmenuje Arak a dělá se z kokosové palmy

Ubytování

Internet, telefonování

Mobilní operátoři jsou tu po nás velice levní, takže doporučuji koupit SIM kartu a využívat ji i k připojení k internetu.
Operátorů je tu asi pět, největší s dobrým pokrytím jsou Dialog a Mobitel

Elektrická zásuvka

Zásuvka má dvě zdířky jako u nás, ale nad nimi uprostřed je ještě třetí, která slouží jako pojistka. Redukce není potřeba, pojistku snadno odjistíte třeba tužkou, kterou můžete v zápětí vytáhnout. Každá zásuvka má svůj vypínač

Obecné rady pro cestování naleznete zde



[Error loading the WebPart 'lightbox' of type 'lightbox']