Cestování > Jižní Afrika > NP Etosha

NP Etosha

13.8.2013
Ráno vstáváme v sedm, po snídani si kupujeme od majitele kempu suvenýry. Má tu takovou vyhlídkovou věž a v ní obchod, kde má těch suvenýrů spoustu. Němci, kteří projeli Namibii nám tvrdí,  že ceny má dobré, lepší než seženeme jinde. Takže první den a hned se zásobujeme dárky :) Také od něj kupujeme domáci marmeládu za 20 N$ a loučíme se s Němci.

Jedeme se podívat na Hoba meteorit. Jedná se o největší meteorit na světě - 2,7 x 2,7 x 1,2m vážící 60 tun. Je převážně ze železa (85%) a niklu (14%) a zatím ho nikdo neukradl ;) Vstupné je 20 N$. Jsme tu ráno skoro sami.

Po této odbočce už jedeme směrem do NP Etosha - těšíme se na safari. Před tím ale ještě odbočujeme do největšího města po cestě - Tsumeb, abychom natankovali, vybrali peníze a nakoupili, protože uvnitř parku se nakupovat moc nedá. Máme ale smůlu, zrovna vypadl proud, takže nám na první benzínce kvůli tomu ani nemohli natankovat, obchod byl zavřený, bankomat nefungoval... Doporučili nám počkat a skutečně během hodinky se proud obnovil,  problémy ale trochu přetrvaly.

Ve Sparu jsme kromě jídla pořídili i místní SIM kartu. Pokladní mi tedy nebyla schopna úplně odpovědět kolik stojí volání/sms do zahraničí a kolik internet, ale risknul jsem to. Byl to operátor MTC a volání stálo 2.5 centů za sekundu kamkoliv místně, SMS do Namibie 40 centů a do zahraničí 1 N$. Kolik stálo volání a internet nevím, ale určitě mnohonásobně méně než s naším operátorem v roamingu.

Vybrat peníze tu byl docela problém. První bankomat nefungoval (to se nám stalo už několikrát po cestě), tak jsme jeli do banky. Tam jim po výpadku proudu nefungoval systém a peníze nám taky nemohli vyměnit. Odkázali nás ale na jiný bankomat, že snad fungovat bude. Naštěstí měli pravdu.

Do Etoshi vjíždíme bránou Von Lindquist a do kempu Namutoni, kde máme zabookované místo na stan, je to kousek. Na bráně se musíme zaregistrovat, poplatek 155 N$ za osobu a den se ale platí v kempu. Při výjezdu z parku je nutno ukázat doklad o zaplacení. V kempu nejprve odpočíváme, je poledne, horko a stejně by zvířata asi nebyla moc aktivní. Kupujeme si mapu parku, kde jsou vyznačené cesty a napajedla, u kterých je pravděpodobné, že se tam budou stahovat zvířata k vodě.

První míříme k napajedlu Chudop, tam ale máme smůlu, tak se rozhodujeme jet nad kemp. U třetího napajedla Groot Okevi vidíme žirafy, které se přišly napít a pak pokračujeme ještě dál k Tsumcoru. Tam potkáváme velké stádo slonů, žirafu a antilopu. Vracíme se tak, abychom to stihli do setmění, po cestě vidíme několik ptáků a taky antilopu kudu. Přijíždíme do kempu včas, možná i díky Tereze, která nás honila a měla strach z placení pokuty za pozdní příjezd.

Grilujeme a potom vyrážíme na noční safari, které jsme si zakoupili za N$ 400. Cena to byla nakonec dobrá, v Halali stojí 600 N$. Pokud chcete na noční safari, musíte spát v jednom z kempů uvnitř parku. Výhoda Etoshi je, že ve dne se tu dá pohybovat vlastním vozem a to i obyčejným osobákem jako máme my. V noci ale sami nikam nemůžete. Měl jsem trochu strach, aby to nedopadlo jako noční džungle v Bolívii,  kde jsme viděli všeho všudy jednoho pásovce.

Nejprve míříme k napajedlu Klein Namutoni. Moje obavy byly zbytečné. Je tu skupina hyen, které nám předvádějí divadlo, když po sobě ve vodě vyjíždějí, vyjí a chodí se podívat k autu, cože to tu je. O něco později přišli dva nosorožci. Byli také docela blízko. Když jsme se vynadívali, tak jsme vyrazili ještě k druhému  napajedlu - Chudop. Cestou vidíme několik antilop, žirafy, které spaly a jedna hlídala a je nám docela zima,  jak je auto otevřené. U napajedla nás čekalo ještě větší překvapení - skupinka devíti lvů přímo před námi. A taky žirafa.

Vracíme se do kempu plni zážitků a Tereza, která nejela a zůstala v kempu má taky jeden - jak za ní přišel šakal, který se nějak zatoulal do kempu.