Cestování >
Jižní Afrika >
Rady a doporučení
Rady a doporučení - Jižní Afrika, Namíbie
Vízum
Vyřizuje se na ambasádě ve Vídni - odkaz zde. Předkládali jsme i itinerář naší cesty a pár potvrzených rezervací.
Očkování
Měl jsem naočkovanou žloutenku A+B, břišní tyfus a antimalarika pohotovostě s sebou. Považuju to za cestovatelské minimum. Další očkování záleží i na místech, kde se budete vyskytovat a na období kdy tam budete. Jeli jsme v období sucha (zima) a komáry jsme viděli jen u Viktoriiných vodopádů a na severovýchodě Botswany.
Auto
Trasa, kterou jsme jeli se dá ujet obyčejným autem s náhonem pouze na přední nápravu. Důvodem byla úspora financí. Na druhou stranu, půjčovny předepisují s jakým autem se na kterou kategorii silnice jet může. B byla ještě asfaltka většinou s rychlostním limitem 120km/h, C a D už byly štěrkové a záleželo v jakém jsou stavu. E a F bychom neprojeli vůbec. Kdyby zapršelo, tak by se nedalo jet ani po silnici Opuwo-Epupa falls kvůli množství brodů.
Půjčovny si účtují poplatek za každou zemi, do které vás pustí a stejně tak musíte zaplatit ještě silniční daň a pojištění na hranicích každého státu. Jinde než na hranicích se zaplatit nedá pohybovalo se kolem 500 Kč za zemi. Výjimkou bylo Zimbabwe, kde jsme mohli jet pouze po jediné cestě k Viktoriným vodopádům a daň a poplatek činili 100 USD. Tam se raději dopravte jinak než půjčeným autem - s cestovkou, taxíkem...
K defektu není těžké přijít, opravují ale taky na mnoha místech. Pokud nevíte, tak se jezdí vlevo. Nepřišlo mi to zas tak strašné i když jsem vlevo nikdy neřídil. Nejhorší vždy bylo si vzpomenout když člověk vyjel třeba ráno na prázdnou silnici si vzpomenout že musí do levého pruhu, pak už to problémy nečinilo.
Peníze
Finančně výhodněji nám vycházelo platit kartou kde to bylo možné a vybírat z bankomatu. Měli jsme kartu, co vrací procento z každé transakce a druhou, která umožňuje výběry z bankomatu bez poplatku. Kartou se ale nedalo platit třeba na většině benzinek v Namibii a bankomaty umožňovali vydání max. 1500 N$ a často neměli ani tolik peněz a vydali jen část. Vše se ale zaúčtovalo správně a žádný problém nebyl. Některé banky ale uvádějí zj. JAR jako rizikovou zemi, kde dochází k podvodům a omezují částku, kterou můžete vybrat popř. neumožňují kartou v JAR platit vůbec. Zkontrolujte si podmínky vaší banky.
Výměna peněz byla zatížena poplatkem a byla pro nás méně výhodná i kurzem. Doporučuji tedy používat karty bez poplatků a mít s sebou EURa či dolary pro případ že by to nešlo jinak.
Ubytování
Většinou jsme spali v kempech tak za 200 Kč za osobu a noc. V národních parcích a turisticky nejvyhledávanějších oblastech byly ceny dražší a bylo potřeba mít kemp rezervovaný dopředu. Pro rezervaci se nám osvědčili stránky
www.namibian.org, které mají i interaktivní mapu kempů a lodgií
map.namibian.org . Výhoda těchto stránek byla, že bylo možné zaplatit kartou online.
Národní parky spravuje Namibian Wildlife Resorts, který umožňuje také přímo zarezervovat ubytování, ale chtěli posílat údaje o kartě do čehož se mi moc nechtělo. Jejich stránky. jsou
www.nwr.com.na
Některá místa jsou označovány jako lodge, některá jako kemp, ale často mezitím nebyl moc rozdíl a u lodgie bylo místo pro postavení stanů.
Stravování
Stravovali jsme se většinou sami, občas v restauraci. Ve větších městech se daly potraviny nakoupit v supermarketu - nejčastěji SPAR. Kempovací místa měla ohniště s roštem, takže grilovat se dá skoro všude. Většinou se předpokládá, že si dovezete i dřevo (také lze koupit v supermarketu). Nicméně divočinu - antilopy apod. se nám podařilo koupit jen někde.
Internet, mobil
Přístup k internetu byl většinou všude placený (i při ubytování) a pokud člověk chtěl jen zkontrolovat emaily či dát fotku na Facebook, bylo to jednodušší a levnější přes mobil se sim kartou místního operátora. Ten v Namibii se jmenoval MTC -
www.mtc.com.na
Zajímavé www stránky
Obecné rady a doporučení pro cestování
informace o zemi
cestopisy
průvodce
[Error loading the WebPart 'lightbox' of type 'lightbox']