Cestování > Japonsko > Kanazawa (金沢市)

Kanazawa (金沢市)

18.9.2023
Ráno vstáváme brzo a přemísťujeme se v Tokiu vlakem do stanice Ueno, odkud nám v 7:26 jede shinkanzen do města samurajů a gejš - Kanazawy, kam je to cca 500 km, autem by to trvalo přes šest hodin, ale vlak to ujel za necelé dvě a půl hodiny s pár zastávkama. Naměřili jsme rychlost 280 km/h. V 9:48 vystupujeme a míříme na hotel Amanek, kde si dáváme naše batohy do úschovy a vyrážíme objevovat toto město.

Nejprve míříme k vile Nomura, kolem které jsme procházeli už při cestě na hotel a která se nachází v samurajské čtvrti Nagamači. Za prohlídku vily platíme 550 jenů a lze platit pouze hotově. Před vstupem do vily musíme, tak jako na mnoho dalších místech, zout boty a pak už můžeme obdivovat japonské pokoje a zahradu z oken a terasy. Přímo naproti vile je kavárna, kde prodávají slavnou místní zmrzlinu. Ta se od těch ostatních liší tím, že je na ní plátek zlata. Zatím si říkáme že ochutnávku necháme na později, stejně tak i návštěvu muzea samurajů kousek vedle vily.

Vyrážíme pěšky do jedněch ze tří nejkrásnějších japonských zahrad - Kenrokuen (兼六園). Vstupné je 325 jenů a lze jej platit i kartou. Po jejich prohlídce to máme kousek ke kanazawaskému hradu, který si ale prohlížíme jen zvenčí. Pokud byste chtěli dovnitř, tak vstupné je 500 jenů.

Pokračujeme pěšky do čtvrti gejš - Higashi Chaya District (ひがし茶屋街). Do dvou domů lze i vstoupit a prohlédout si je. Do Ochaya Shima, kam jsme šli se platí vstupné 500 jenů a za dalších 800 bylo možné si zaplatit čajový obřad. Platí se pouze hotově, fotit je dovoleno pouze mobilem. Kaikaro Teahouse poblíž má vstupné 750 jenů a čajový obřad by měl být už v ceně. Obě čajovny zavírají docela brzo, tak jak jsme už zažili i na jiných místech - jedna v pět a druhá v šest. Ještě chvíli se touláme historickými uličkami, fotíme a potkáváme ty, kteří si zapůjčili kimono a procházejí se a dělají si tu fotky. Pravou gejšu jsme neviděli, ty vychází zřídkakdy. V obchodě na rohu uličky si dáváme i slavnou zlatou zmrzlinu za 891 jenů.

Na večeři jsme zamířili do restaurace Mori Mori Sushi v obchodnim domě Forus u vlakového nádraží dle článku, ve kterém ho cestovatelka Katka vychválila. Restaurace se nachází, stejně jako mnoho dalších, v nejvyšším patře a seděla před ní už asi hodinová fronta, což už nás nepřekvapilo. Zapisujeme se do pořadníků, prohlížíme se výlohy dalších restaurací, které mají vystavené modely jídel, takže přesně víte, co si objedváváte a pak už jen sedíme a čekáme, než nás zavolají, protože nachozeno dnes máme dost. Po hodině a čtvrt se dočkáváme a číšník nás vede ke stolu, kde místo jídelního lístku je tablet, na kterém si nejen můžete prohlídnout nabídku, ale rovnou i objednat. Maximálně ale pět položek na jednou, protože chvíli po té, co objednávku odešlete vám ke stolu přijede vláček se třemi vagóny a na nich talířky sushi, které jste si objednali. Nabídka je velká a lákavá a tak obědnáváme a ochutáváme vše možné - od několika variant lososa a tuňáka, přes kaviár z lososa, chobotnice, krevety a jiné mořské plody ve variantách maki a nigiri až po sashimi z lososa. Na stole máme zázvor, který si můžeme libovolně doplňovat, sojovou omáčku a wasabi, které ale občas už je součástí sushi, které přijedete. Jsme nadšení, moc nám to chutná a pochvalujeme si, že i cena je dobrá - až do chvíle, kdy jsme si objednali další várku a Honza prohlásil, že se cena nezměnila. No jo, jenže na první stránce - a on se ten seznam dá prokliknout na další stránku a tam již se dopočítáváme k částce přes 8 tisíc jenů za oba :) Ale i tak to byla výborná cena, za to, co jsme vše ochutnali a jak dobré to bylo. Určitě nejlepší sushi, které jsem kdy měl.