Cestování > Japonsko > Kjóto (京都) - zlatý pavilon

Kjóto (京都) - zlatý pavilon

23.9.2023
Ráno jsem vstal brzo a šel se znovu podívat na Yasaka pagodu, ke které to bylo asi dva kilometry. Chtěl jsem si ji vyfotit s prázdnými ulicemi a nasvícenou sluníčkem, které dnes podle předpovědi mělo být. Bohužel ale mělo tento nápad před sedmou více lidí a sluníčko zůstalo schované za mrakem.. Ale i tak se nakonec podařila aspoň ta fotka s prázdnou ulicí.

Po návratu na hotel jdeme s Honzou na nádraží, odkud vyjíždí JR bus, na který platí JR pass o čemž většína lidí neví a objevil jsem to náhodou, když jsem v jiném cestopisu našel, že JR pass platí i na autobus v Hirošimě. Tak jsem hledal, jestli neplatí i někde jinde. Přímo JR se touto skutečností moc nechlubí ;) JR autobus má jen jednu linku, která ale zastavuje kousek od Zlatého pavilonu. Odjezd byl vždy v celou nebo o půl ze zastávka JR3 před nádražím (Takao Keihoku Line). Jízdné bez JR pasu je stejné jako v ostatních autobusech v Kjótu - 230 jenů. Vystupujeme na zastávce Waretenjin-mae, odkud je to ani ne deset minut pěšky ke Kinkakuji (金閣寺, Chrám zlatého pavilonu). Vstupné stojí 500 jenů a jedná se vstup do zahrad, do pavilonu samotného se nechodí. Cesta zahradami je jednosměrná.

Po prohlídce se domlouváme, že se podíváme dále na další významný chrám Daitoku-ji (大徳寺), o kterém LP píše, že se jedná o samostatný svět v Kjótu - svět zenových chrámů a zahrad. Samotný Daitoku-ji většinou není otevřen veřejnosti, což bylo i v našem případě, ale je tu spousta okolních podchrámů se zahradami, které lze navštívit. Bohužel ale i u nich jsme naráželi na ceduli closed. A tak skutečně otevřených tu bylo opravdu málo. Nakonec jsme se ale rozhodli podívat se na výstavu bonsají a zenovou zahradu, na kterou jsme při potulování mezi chrámy narazili. Vstupné bylo 1000 jenů a byli jsme tam sami. V zahradě se nacházelo asi 30 bonsají, z nichž nejstarší měla prý 800 let. Úžasné, když si uvědomíme kolik generací se o ni muselo starat.

Honza pak chce jet už znovu na Nigiri market, kde chtěl dokoupit ještě pár vyhlédnutých dárků, které mu včera už nevešly do batohu a má strach, aby mu je nevyprodali. Nakonec jej ale ještě přesvědčuji na návštěvu hradu Nidžó - resp. jeho zahrad z časových důvodů. Vstupné 800 jenů do zahrad, 1300 i do hradu, lze platit kartou a na celodenní autobusový lístek nebo lístek na metro by měla být sleva 100 jenů.

Po úspěšném nákupu na Nishigi marketu jdeme opět do Musashi sushi na večeři a pak do nedalekého obchoďáku Don Quijiote, kde jsem chtěl synovi pořídit razítko z jeho jménem v japonštině. Tento řetězec obchodů má na jeho výrobů automat. Bohužel to ale asi nebyl zrovna tento konrkétní dům. Alespoň jsme ale měli zážitek z jeho návštěvy, kde všechno bylo stísněné, přeplácané a celkově pro nás šílené.