Cestování > Japonsko > Kjóto (京都) - Inari, Geisha experience

Kjóto (京都) - Inari, Geisha experience

22.9.2023
Hned ráno využíváme náš JR pass a přemísťujeme se na zastávku Inari abychom s prohlédli svatyni Fushimi Inari Taisha (伏見稲荷大社), která je známá pro svých tisíce červených bran, které se nachází za jeho hlavními budovami. Vedou lesem (repelen s sebou) na posvátnou horu Inari tyčící se do výšky 233. Po cestě je několik menších chrámů a také výhled na Kjóto. Inari je šintoistický bůh rýže a po po cestě je mnoho liščích soch, které jsou považovány za Inariho posly. Na vrcholu hory bylo také spousta položených malých dřevěných bran, na kterých byly napsány přání. Celý "trek" nám trval asi 2,5 hodiny a i když jsme se snažili vyrazit brzo ráno, byla tu spousta lidí, takže nebylo snadné pořídit fotky bez nich.

Naším dalším cílem je Nigiri market, kde chceme už i nakoupit nějaké dárky domů. Jelikož je ale už jedenáct hodin, domlouváme se, kam půjdeme na oběd a vyhrává Mushimi sushi, které doporučuje i Lonely Planet a které je kousek od marketu. Přejíždíme tam metrem za 220 jenů a pak jdeme kousek pěšky. Running sushi jsme našli snadno, ale chvíli nám trvalo, než jsme se zorientovali, jak to tam funguje, protože před nás předložili jídelní lístek s mnoha kousky a různými cenami a před očima nám projížděli talířky. Nakonec jsme si všimnuli, že na pásu nejprve jede pojmenování kousků sushi, které následují a cena se řídí barvou talířku - modrý za 160, červený za 257 atd.. Zázvor, čaj a vodu máme zdarma. Jídelní lístek sloužil k tomu, že jsme nemuseli čekat, co nám na dopravníku přijede, ale mohli jsme si i objednat konkrétné kousky, které tam zrovna ale nemuseli být. Nám ale stačilo si vybírat z toho, co jezdí. Ochutnáváme i kousky, které jsme v Kanazawě neměli, ale jinak jsme se tentokrát přišli spíše najíst, tak vybíráme ty cenově dostupnější a tentokrát platíme do něco málo přes dva tisíce jenů a jsme hodně najezeni.

Nigiri market bylo pár uliček s obchody a spoustou míst, kde se mohl člověk najíst a ochutnat kde co. Různé mořské plody i nejluxusnější hovězí maso Wagyu s výrazným mramorováním, produkované v Kóbe. Lidí je tu tolik, že se musí respektovat tempo davu, rychleji se pohybovat moc nelze :)

Naším dalším cílem je čtvrť gejší - Gion. Nejprve jsme zamířili k chrámu Yasaka-jinja a od něj k pagodě Yasaka, jednomu ze symbolů Kjóta. Kromě toho, že tu opět potkáváme několik turistů oblečených do kimona, nás překvapuji i rikšové - rikša tažené člověkem, tak jak jsme to viděl v Kalkatě. Zde je to ale na rozdíl od Indii jen turistická atrakce.

Pak nás čeká zlatý hřeb večera - setkání s pravou gejšou. Těch je v celém Kjótu jen cca 200 a jejich služby jsou docela drahé. Označují je tu slovem Geiko nebo Maiko, které se na gejšu teprve učí. Po našem příletu do Japonska jsme si na stránkách mai-ko.com rezervovali večerní prohlídku Gionu s průvodcem a pak setkání s geiko/maiko. Nejprve jdeme na čtyřicetiminutou prohlídku Gionu s průvodkyní, která nám povídá o životě gejš a ukazuje nám různé zajímavosti v ulicích. Po prohlídce usedáme na tatami v hale, do které přichází gejša a máme podle toho, co nám průvodkyně zatím říkala, poznat zda se jedná o geiko nebo maiko. Jednozačně se shodujeme na tom, že za námi přišla maiko, kterou nám předavují jako Fumisono-san. Je jí 21, a to je věk, kdy už se z ní stává geiko. Nejprve máme krátkou přednášku o gejšách, jejich oblečení a pak se s ní můžeme všichi postupně vyfotit. Následuje nejdelší část programu, kde můžeme asi 20 minut klást otázky. Po této části bylo krátké ani ne pětiminutové vystoupení gejši a na závěr s ní hrajeme všichni jednu starou japonskou hru. Celé to bylo milé a příjemné a byli jsme moc rádi, že jsme se zúčastnili.

Chtěl jsem se jít ještě znovu podívat na pagodu, tentokrát za tmy, ale bohužel se opět rozpršelo, takže i když nebyla moc daleko, tak jsem raději šli už na večeři a na hotel.

JR vlak na Inari, cca 2,5h túra, komáři a opice. Waygu maso za 700, vlak na Senjo, Mushimi sushi - modrý za 160, červeny za 257, Nigiri market, chrám a pagoda, Geisha experience, déšť, udon noodle